Domov Kráľ detských čitateľov Informácie, rady... 6. celoslovenský snem očami považskej kráľovnej

6. celoslovenský snem očami považskej kráľovnej

lucia_valachovaZo snemu kráľov čitateľov v Prešove
Volám sa Lucka Valachová a som z Považskej Bystrice. Do knižnice chodím veľmi rada už od piatich rokov. Prečítala som veľa kníh a mám o nich prehľad. Spolu s triedou a knihovníčkou Jankou Trškovou sme v knižnici vytvorili veľa zaujímavých vecí. V tomto roku som bola v knižnici vyhlásená za kráľovnú detských čitateľov. Vďaka tomu som mohla vycestovať na 6. celoslovenský snem kráľov detských čitateľov v Prešove. Bol to veľký zážitok, ktorý si nechcem nechať iba pre seba. Preto píšem všetko, čo sa mi páčilo, ako to prebiehalo, s kým sme sa stretli a čo sme tam robili. Všetci králi z rôznych kútov Slovenska sme do Prešova cestovali buď vlakom, autom, či autobusom na tri dni.
Štvrtok 17. mája

Po príchode sme sa ubytovali v hoteli Lineas, kde som sa zoznámila s mojou spolubývajúcou a zároveň kráľovnou mesta Martin - Alenkou. Po obede sme absolvovali výlet do Solivaru v Prešove, kde sa ku nám pripojila Gabriela Futová, ktorá s nami bola až do konca pobytu. Všetky decká sme si ju ihneď obľúbili. Odvtedy to pre nás nebola len pani spisovateľka, ale kamarátka Gabika. Po tomto výlete sme boli prijatí na radnici mesta Prešov. Boli tam rôzni spisovatelia ako: Mirka Ábelová, Vanda Rozembergová, Valentín Ševčík, Petra Braunová, Danuša Dragulová - Faktorová, Juraj Šebesta, akciu moderoval Dado Nagy. Za všetkých kráľov som oboznámila spisovateľov, aké knihy radi čítame a čo nám deťom medzi knihami chýba.
Knižnica Slniečko
Potom sme išli do knižnice Slniečko, kam sme chodili pravidelne počas celého pobytu. V tejto rozprávkovej ríši sme tvorili posolstvo pre čitateľov aj nečitateľov. Záver dňa patril literárnemu večeru, kde pozvanie prijali i ďalší spisovatelia: Ivana Ondriová, Miroslav Saniga, Ján Štrasser a ilustrátorka Katarína Ilkovičová. Každý spisovateľ, alebo spisovateľka mal za úlohu prečítať úryvok z jeho vlastne napísanej knihy. Do programu bola zahrnutá aj slovenská superstáristka Katka Koščová. Záver literárneho večera, ale aj záver dňa patril Vande Rozembergovej, ktorá pokrstila knihu - MOJE MORE, s čím bola spojená aj slávnostná hostina.
Piatok 18.mája
Nasledujúci deň sa mi zapísal do pamäte. Ráno sme sa v sprievode s kráľovskou gardou v plášťoch a korunách vybrali ulicami mesta Prešov, kde sme sa zúčastnili čitariády a boli sme predstavení prešovskej verejnosti. Vypúšťali sme tisícku balónov, alebo inak povedané balónové posolstvá. Na úvod čitariády nás po mene predstavovali prešovskej verejnosti. Potom kráľovná mesta Prešov Alexandra Tkáčová prečítala nami vytvorené posolstvo. ALE... ako prekvapenie pre kráľov tam prišli zbojníci a uniesli nás. Potom hlavný šéf zbojníkov prečítal posolstvo, ktoré, ako inak vytvorili zbojníci. Napokon bojovala kráľovská garda so zbojníkmi, kde sme našťastie vyhrali, takže kráľovná mesta Prešov mohla v pokoji dočítať posolstvo kráľov detských čitateľov. Po dobrom obede nás historička Darina Petranská previedla krvavým Prešovom. Po prehliadke mesta sme išli do budovy PKO- Čierny orol, kde sme boli divákmi talkshow. Na javisko vyvolali niektorých spisovateľov a prekvapené knihovníčky, ktoré nás pobavili príhodami z knižnice. Po talkshow nasledovala ako inak kráľovská hostina. Prejdime však k ďalšiemu a zároveň poslednému dňu.
Sobota 19. mája
Naraňajkovali sme sa v knižnici Slniečko a vybrali sa na Šarišský hrad. Bola to malá túra pri ktorej sme riešili rôzne úlohy, za ktoré sme ako odmenu vždy dostali kľúčové slovo. Pri bráne hradu sme už vedeli výsledky. Mne s Alenkou sa podarilo rozlúštiť vetu: Korunovácia úspešná pre kráľov čitateľov na hrade Šariš. Keď sme vchádzali na hrad, pobavila ma tabuľa s varovaním. „Pozor na hrade sú kozy. Kozy sú drzé, nenechávajte jedlo bez dozoru." Tieto drzé kozičky a ich kozliatka nás naladili do dobrej nálady. Potom každého zvlášť slávnostne rytieri pasovali za účastníka 6. celoslovenského snemu kráľov čitateľov a vzdali nám patričnú úctu. Na záver pobytu nás spoločne odfotili na plagát. Na železničnej stanici sme sa všetci smutne rozlúčili aj s Gabrielou Futovou, ktorá prisľúbila, že príde do Považskej Bystrice. Všetko bolo úžasné. Jedinou nevýhodou bolo to, že ako rýchlo sme sa zoznámili, tak rýchlo sme sa museli rozlúčiť. Rozhodla som sa však, že knihám zostanem verná i naďalej a každý kúsok svojho voľného času vyplním čítaním, aby som si tento zážitok ešte zopakovala.
Kráľovná Lucka VALACHOVÁ
 a ?>